Seyahate çıkmadan önce valiz hazırlamak hepimize zor gelmiştir. Bir de unutulan, valize sığmayan eşyalar olmasa, seyahat etmek güzel şey aslında. İşte tam da burada imdadınıza yetişiyor, valiz hazırlamadan önce dikkat etmeniz gereken ipuçlarını size sunuyoruz.

valizi hazırlamadan önce

1) Öncelikle valizinizin boyutunu iyi seçmelisiniz. Bu konaklama uzunluğunuza ve mevsime göre de değişebilir. Örneğin kısa süreli bir seyahat gerçekleştirecekseniz, kabin boyu valiz hazırlamanız hem inişte beklememenizi sağlar, hem de valizinizin kaybolma riskini yok eder.

2) Havayolu şirketinin kg kısıtlamalarına önceden göz atın. Havaalanında fazladan bagaj ücreti ödemek istemezsiniz değil mi :)

3)Bir kaç gün öncesinden başlayarak, yanınıza almanız gereken şeylerin listesini yapın. Unutmamanız gerekenleri not edin ve listedekileri valize koydukça işaretleyin. Böylelikle bunu valize koymuşmuydum karmaşasından kurtulmuş olursunuz.

4)Gideceğiniz yerin hava durumunu mutlaka kontrol edin. Hava iyi de olsa yanınıza her ihtimale karşı ince bir hırka ya da şal almanızı tavsiye ederiz.

5) Bu madde özellikle bayanlar için. Her kıyafete ayrı ayakkabı alırsanız yanınıza ikinci bir valiz almanız gerekebilir:) O nedenle en rahat hissettiğiniz ve her kıyafetle giyilebilen 1-2 ayakkabınızı yanınıza almanızda fayda var.

6)Kirli eşyalarınızı temiz eşyalarınızdan ayırmak için mutlaka yanınıza fazladan bir kaç poşet alın.

7)Bakım ve kozmetik ürünlerinin seyahat boylarını tercih edin ve dökülmemesi için mutlaka kilitli poşetlerin içinde muhafaza edin.

8)El çantanızı büyük boy olarak seçerseniz içine değerli eşyalarınızı, valize sığmayan eşyaları, kitap, şarj cihazları, kulaklık, sürekli kullandığınız ilaçlar gibi elinizin altında olmasını istediğiniz eşyalarınızı doldurabilirsiniz.

9)Valizinizin diğer valizlerle karışmaması için üzerine size ait olan bir rozet veya üzerinizde iletişim bilgilerinizin bulunduğu bir etiket yapıştırabilirsiniz.

10) Sarma ve sıkıştırma yöntemi valizinize eşyalarınızı sığdırabilmek için en iyi yöntemdir. T-shirtlerinizi üstüste koyup rulo haline getirirseniz, daha fazla eşyayı yerleştirebilirsiniz. Ayakkabılarınızın içine de çoraplarınızı sışıktırabilirsiniz.

11) Kolayca ulaşabilmeniz için en gerekli ve ihtiyacınız olan eşyaları valizinizin en üst kısmına yerleştirin.

12) Her ihtimale karşı yanınıza ağrıkesici, mide ilaçları vs gibi ilaçlar almanızda yarar var. Tabii ki sürekli kullandığınız ilaçlarınızı da almayı unutmayın.

13) Yanınıza alacağınız eşyaları kategorilendirerek yerleştirin. Örneğin, üst giyim, alt giyim, ayakkabı, saç, kozmetik, aksesuar gibi. böylece neyi hangi bölüme koyduğunuzu bilerek birşey ararken valizin altını üstüne getirmemiş olursunuz.